Encyklopedia


I LO w Bytowie

Ostatnia aktualizacja: 05/03/2013, 19:08, przez: Ryszard Knop | Znalazłeś błąd? | Drukuj ten artykuł

Meiningen

16 maja 2001 r. podpisano w Bytowie umowę partnerską między Powiatem Bytowskim oraz Powiatem Schmalkalden – Meiningen w Niemczech mającą na celu nawiązanie i rozszerzenie kontaktów partnerskich, takich jak aktywizacja oraz wsparcie gospodarczych i kulturalnych inicjatyw z dalszym rozwojem, jak również wzbogacenie życia społecznego mieszkańców obu powiatów.

Umowa precyzuje warunki wymiany, a jedną z dziedzin współpracy jest edukacja i praca młodzieżowa. Szczególne znaczenie przypisuje się wymianie młodzieży. Główne cele i zamierzenia będą realizowane wspólnie w ramach ukierunkowania ruchu wakacyjnego.

Cztery miesiące po podpisaniu umowy o współpracy z powiatem Schmalkalden-Meiningen w Turyngii przyszedł czas na konkrety. Mówiono o nich podczas pobytu bytowiaków za Odrą. Z kilkudniową wizytą do Niemiec na początku września 2001 r. pojechała niemal czterdziestoosobowa delegacja – młodzież wraz z opiekunami i przedstawiciele władz (ówczesny starosta Leszek Pałasz i przewodniczący Rady Powiatu, Mieczysław Bachórz). Uczestnicy programu zostali podzieleni na kilka zespołów roboczych. Każdym opiekowały się osoby, będące potencjalnymi koordynatorami kontaktów z naszym miastem.

Przedstawiciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących trafili do podobnej placówki w Meiningen. W ten sposób doszło do zapoznania się Dyrektora Antoniego Kaszczuka z Panią Dyrektor Regelschule Christiną Eichhorn, poznali się uczniowie obu placówek.

Rozpoczęła się międzyszkolna współpraca. 23 września 2002 r. przyjechała do Bytowa trzydziestoosobowa grupa uczniów wraz z opiekunami. Razem z licealistami klasy pierwszej i czwartej uczestniczyli oni w zajęciach, zwiedzali nasze miasto, zorganizowano wycieczkę do Gdańska.

30 października 2002 r. podpisano Międzyszkolną Umowę Partnerską. Jej celem jest wspólne stworzenie i kształtowanie długotrwałych stosunków partnerskich.

opracowanie: Katarzyna Kreft-Domaszk