Encyklopedia


I LO w Bytowie

Ostatnia aktualizacja: 04/03/2013, 20:25, przez: Radosław Wera | Znalazłeś błąd? | Drukuj ten artykuł

Mrall Janusz

 


Mrall Janusz- urodził się 03.05.1939r. w Poznaniu, ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Uprawiał zawodniczo kilka dyscyplin sportowych: judo, boks, wioślarstwo, lekkoatletykę, piłkę ręczną.

W 1962 rozpoczął prace jako nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie. W LO pracował 16 lat, w ciągu tego czasu wychował kilkunastu medalistów zawodów wojewódzkich w lekkoatletyce, kilkunastu medalistów mistrzostw Polski młodzików i juniorów, wielokrotnych reprezentantów Polski, mistrzostw i SZS.

Podczas pracy Janusza Mralla w LO działało Koło Sportowe, które organizowało rozgrywki o mistrzostwo szkoły w poszczególnych dyscyplinach sportowych, zawody międzyszkolne- powiatowe i wojewódzkie.

W 1978r. Janusz Mrall przeniósł sie do Piły. W 1990 przeszedł na emeryturę, po 30 latach pracy. ówczesne władze administrcacyjne, oświatowe i sportowe doceniły wyniki jego pracy, nagradzając i wyróżniając m.in Nagrodą Ministra Oświaty I stopnia.

Zmarł w styczniu 2007 roku.

Więcej dowiesz się na stronie: http://lo.bytow.pl

Fragmenty wspomnień uczniów:

Profesor był człowiekiem lubiącym smacznie i obficie zjeść. Pewnego dnia, po treningu całą paczką z Profesorem na czele poszliśmy do Gostomskiego na ciastka. W trakcie zjadania wypieków znanego w mieście cukiernika, Kaziu Zaniewski wypalił: Profesorze, jeżeli zjem 30 kremówek to zapłaci Profesor za wszystkie zjedzone przez nas ciastka. Oczywiście- bez chwili zastanowienia odpowiedział Profesor. Kaziu zjadł 31 kremówek i szykował się do śrubowania rekordu, ale Profesor w trosce o jego zdrowie zapowiedział, że za każdą następną zapłaci sam. Rekord pozostał więc na poziomie 31 kremówek.

Czy można się dziwić, że każdy z nas marzył o tym, by być jak Profesor Mrall, absolwentem AWF, uczyć w szkole, po to, by jak On umiejętnościami i pomysłami codziennie na nowo zadziwiać uczniowski świat.

Jerzy Gierszewski ‘71