Encyklopedia


I LO w Bytowie

Ostatnia aktualizacja: 23/04/2013, 17:45, przez: Radosław Wera | Znalazłeś błąd? | Drukuj ten artykuł

Strona internetowa

Wpis archiwalny - strona została kompletnie zlikwidowana i utworzona od zera kilka lat temu.

Została stworzona w 2000 roku a uruchomiona dokładnie 19 września. Pierwsza strona istniała pod adresem www.lo.bytow.ids.pl, obecnie jej adres to: www.lo.bytow.pl. Zawiera ona siedem stron córek: Matura online, 60-lecie, Rekrutacja, eLO online (gazetka), Internat online, LO TV, forum LO Bytów online. W związku z tym, że co roku odchodzą trzecioklasiści i przychodzą nowi uczniowie redakcja strony ciągle się zmienia. Jednak do głównych założycieli i koordynatorów strony należą: Tomasz Krasicki, Przemysław Chomacki, Wojciech Chomacki, Bartosz Sudoł, Michał Kaczmarek, Joanna Pietrulewicz, Bartłomiej Sternal, Marcin Karpiński, Paweł Szmurło, Piotr Cybulski, Orest Hrycyna, Malwina Karpińska, Dominik Żeromski, Michał Kurpanik, Samuel Ryżycki, Mateusz Szyca, oraz nauczyciel informatyki, nadzorujący całość – Marcin Hesse.

Kiedy rozpocząłem pracę w LO, strona szkolna już istniała. Prowadził ją Marcin Karpiński i Bartek Sternal – obecnie studenci trzeciego roku informatyki PG. Struktura strony opierała się przede wszystkim na zwykłym kodzie html, jednak kończąc szkołę Marcin i Bartek zdołali stworzyć szkielet strony oparty na języku php. W zasadzie nikt potem już nie myślał aby robić stronę np. we flash’u czy też jedynie za pomocą skryptów java. Niestety pierwszy provider nie miał w swojej ofercie obsługi php, stąd wszystko co związane było z php „stało” na szkolnym serwerze Apache (w Internacie). Pamiętam, że na początku wcale nie było łatwo, skrypty miały błędy i luki, a ponieważ wszyscy dopiero się uczyli zdarzały się małe „wpadki” np. odwiedziny hakerów na naszym serwerze (całe szczęście, że tylko z informacją o braku dostatecznych zabezpieczeń). Marcin z Bartkiem byli naprawdę pracowici i usterki szybko naprawiali. Muszę przyznać, że współpraca z nimi była czystą przyjemnością, wiedzieli co mają robić, czuli się całkowicie odpowiedzialni za utrzymanie portalu. To było od początku do końca ich dzieło i na pewno byli dumni, że coś co stworzyli było świetnie zrobioną wizytówką szkoły. Niestety :) zdali maturę i zostali przeniesieni na półkę redaktorów w stanie spoczynku. Co nie oznaczało, że zupełnie się odcięli od portalu. Szczególnie Marcin w każdej chwili był w stanie pomóc Orestowi Hrycynie, który objął po nim schedę głównego programisty.

Orest w swojej pracowitości i zaangażowaniu w ogóle nie ustępował starszym kolegom. Najlepszym tego przykładem, było stworzenie całego zdalnego panelu administracyjnego, przystosowanego do nowej formuły graficznej szkolnej strony internetowej. Pracował nocami, czego nie omieszkał zaznaczać na moich porannych lekcjach wiecznym ziewaniem. Nie wiem jak on to robił, ale jeżeli chodzi o stronę szkolną zawsze znajdywał czas. Jego inwencja własna, czasami mnie rozbrajała i zdarzało się, że nie nadążałem za jego pomysłami. Pracując nad stroną zrobił kawał dobrej roboty i pokazał młodszym kolegom, że wszystko co jest dobre (a taka była strona w poprzedniej wersji) może być jeszcze lepsze. Nigdy nie narzekałem (choć czasami potrafię) i to w tej współpracy z Orestem sobie naprawdę cenię najbardziej. Przyszedł jednak dzień, że i Orest zdał maturę i jego nazwisko pojawiło się w kolumnie redaktorzy w stanie spoczynku, ale jako dobry kolega i jak jego poprzednicy powoli przekazywał administrację strony uczniom, którzy dopiero rozpoczęli swoją naukę w LO. Na głównego redaktora został powołany Michał Kurpanik, a potem kiedy Michał z przyczyn niezależnych opuścił portal redaktorem został Dominik Żeromski.

Dominik to typ do złudzenia przypominający w swojej pracowitości Oresta, teraz napiszę tylko tyle, że z jego ogromną pomocą udało się stworzyć zupełnie nowy wizerunek szkolnego portalu, z którego na obecną chwilę jesteśmy bardzo dumni. Jeszcze miesiąc może dwa i w swojej treści będzie naprawdę kompletny. A kilka pomysłów mamy jeszcze w zanadrzu. Za dwa lata kiedy dopiszę Dominika do listy redaktorów w spoczynku powiem więcej na jego temat.

Napisałem już kilka słów o osobach, które tworzyły tą część strony której nie widać. Teraz chciałbym powiedzieć o tych, którzy zajmowali się częścią graficzną. Jeżeli o mnie chodzi to ze szkolnych grafików znałem tylko Malwinę Karpińską. Największą pracę wykonała wspólnie z Orestem, zresztą była to wyjątkowo dobrana para, która doskonale dogadywała się nie tylko w szkole. Twórcą obecnej szaty graficznej jest Mateusz Szyca, który ma ogromny potencjał twórczy i potrafi go wykorzystać. Z racji tego, że jeszcze jest częścią naszego składu nie będę się wypowiadał na jego temat. -Marcin Hesse.

oprcowanie: Karolina Stopa ('06), Marcin Hesse