Encyklopedia


I LO w Bytowie

Ostatnia aktualizacja: 11/10/2014, 19:02, przez: Radosław Wera | Znalazłeś błąd? | Drukuj ten artykuł

Akademia z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W piątek 26 września w Liceum Ogólnokształcącym odbyły się obchody 75-tej rocznicy utworzenia podziemnego państwa podziemnego. Akademię tworzyli uczniowie LO pod przewodnictwem pani Małgorzaty Ryś. Obchody swoją osobą zaszczycili między innymi:

Pan Jacek Żmuda-Trzebiatowski – Starosta Powiatu Bytowskiego,

Pan Dariusz Glazik – naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Starostwa Powiatowego w Bytowie,

przedstawiciele szkół, ZHR oraz ZHP.

Akademię zorganizowano w ramach programu edukacyjnego „Pamiętamy o Polskim Państwie Podziemnym” . Uczniowie byli pieczołowicie przygotowywani na uroczystość. Wcześniejsza wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej miała na celu przybliżenie im informacji na temat Polskiego Państwa Podziemnego, by mogli podzielić się tą wiedzą z innymi uczniami. Przygotowania trwały już prawie od początku września.

Była to świetna okazja by uczniowie mogli popisać się swoja inwencją. Całość dekoracji została przygotowana przez nich samych. Na samej akademii wykorzystano elementy audiowizualne. Obecnym zaprezentowano krótkie filmiki miejsce na celu przybliżenie im tematyki. Uczniowie sami utworzyli część artystyczną uroczystości. Prezentowali wiersze, grali na akordeonie, pianinie, śpiewali pieśni patriotyczne. Po przemówieniu pana Jacka Żmudy-Trzebiatowskiego delegacja szkoły złożyła kwiaty i znicze pod krzyżem na cmentarzu, jako wyraz pamięci o walczących. Na koniec gości zaproszono do sali audytoryjnej.

Wartą wspomnienia jest cała praca włożona w elementy około uroczystości. Uczniowie przygotowali również wystawy i zmontowali razem dokumenty o Polskim Państwie Podziemnym.

Najważniejszym celem obchodów było przybliżenie uczniom działalności Państwa Podziemnego i dzięki temu utrzymanie ich w duchu patriotyzmu.

Cała działalnosć została z uznaniem zanotowana na:

http://pamiec.pl/pa/edukacja/akcje-i-obchody/ogolnopolskie/polskie-panstwo-podziem/obchody-rocznicy-w-rozn/14084,Obchody-75-rocznicy-utworzenia-Polskiego-Panstwa-Podziemnego-w-roznych-miejscowo.html